Sexuologie

Vyšetření které provádí Sexuologie

Sexuologie je lékařský obor, zabývající se prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění a poruch sexuálních funkcí obou pohlaví, tedy mužského a ženského, partnerským soužitím, schopností počít a jejich dysfunkcemi.

Sexuálními funkcemi se rozumí jednak samotný pohlavní styk, jeho uskutečnitelnost/neuskutečnitelnost a to buď na podkladě funkčním (kdy se nejedná o příčinu strukturální, ať již samotného pohlavního ústrojí nebo poruch cévních, nervových, nebo tkvící v hormonální poruše organismu), nebo organickém, což jsou právě poruchy uvedené v závorce.

Dále se sexuologie zaměřuje na poruchy sexuálního prožívání, manželským a partnerským soužitím, problémy se sexuální orientací a identifikací.

Ze společensky závažných problémů řeší sexuologie posuzování a případně ochrannou léčbu sexuálních delikventů, parafilií a léčbu obětí sexuálních deliktů.

V dětském věku řeší sexuologie poruchy sexuálního vyzrávání a chování.

Zabývá se také poradenstvím v oblasti HIV/AIDS pozitivních pacientů a v oblasti antikoncepce.

K nejčastěji řešeným problémům na sexuologii patří poruchy mužské potence (impotence - porucha erekce, předčasná ejakulace) a plodnosti.

Sexuologie úzce spolupracuje s dalšími lékařskými obory, především s psychiatrií, klinickou genetikou, gynekologií, urologií, endokrinologií a dermatovenerologií.