Interna - Revmatologie

Revmatologie je podobor vnitřního lékařství, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou chorob, projevujících se na opěrném, pohybovém a pojivovém systému člověka. Nejedná se o jednotnou skupinu onemocnění, tato onemocnění sdružují právě spíše postižené struktury (klouby, svalstvo, pojivová tkáň).

Většina revmatologických onemocnění a jejich léčba se prolíná i s jinými lékařskými obory (především ortopedie, imunologie, neurologie).

Revmatologická onemocnění

K nejčastějším chorobám léčeným na revmatologii patří** degenerativní onemocnění kloubů, především osteoartróza, dále některá autoimunitní zánětlivá onemocnění postihující klouby a pojivo (revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes, sklerodermie, dermatomyositidy a polymiositidy, Bechtěrevova choroba a další), **metabolicky podmíněná onemocnění (dna) a záněty těchto struktur.

Existuje také mimokloubní revmatismus, ke kterému patří časté bolestivé syndromy, především zad, záněty šlach a šlachových obalů, úžinové syndromy aj.

K běžným vyšetřením prováděným na revmatologii se řadí krevní rozbor, často se zaměřením na autoprotilátky, ze zobrazovacích metod hlavně RTG a USG.