Interna - Gastroenterologie a hepatologie

Gastroenterologie a hepatologie je speciální odvětví interního lékařství, které se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění trávicího traktu a orgánů s ním funkčně bezprostředně spojených (játra, slinivka břišní).

Množství onemocnění trávicího traktu a přidružených orgánů je velice široké, zahrnuje především zánětlivá, infekční, metabolická, vývojová, autoimunitní a onkologická onemocnění.

Gastroenterologická onemocnění

Do kompetence gastroenterologie spadají všechna onemocnění trávicí trubice (jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva a konečníku. Každá s těchto částí má svá specifika, některá onemocnění ale postihují najednou více úseků.

Samostatným oddílem jsou onemocnění jater a žlučovodů a pankreatu.

Z nejčastějších onemocnění zde léčených patří v případě jícnu refluxní choroba, organické a funkční poruchy polykání, divertikly.

V případě žaludku jsou to jeho záněty (gastritidy) a žaludeční (a dvanáctníkové) vředy, většinou způsobené infekcí H. pylori.

Tenké střevo bývá nejvíce postiženo záněty, buď infekčními (léčené ve spolupráci s infekčním lékařstvím), nebo autoimunitními a dále sem patří malabsorbční syndromy (defektní nebo úplné chybění vstřebávání některých složek potravy). Tato onemocnění se často projevují průjmy.

tlustého střeva dominují opět záněty, průjmy a zácpy dále divertikly, hemorhoidy a bohužel k velice častým onemocněním patří kolorektální karcinom (Česká republika zaujímá první místo ve výskytu této choroby na světě).

Mezi jaterními onemocněními dominují infekční hepatitidy, cirhóza jater a některá autoimunitní onemocnění.

Onemocnění žlučových cest jsou především žlučové kameny, záněty a nádorová onemocnění.

Slinivka břišní bývá postižena záněty a nádory (karcinom pankreatu je jedním z nejvážnějších nádorových onemocnění a jeho výskyt u nás stále stoupá).

Gastroenterologická vyšetření

Vyšetření, vzhledem k velikosti trávicí soustavy jsou mnohá, často jde o endoskopická vyšetření (gastroskopie, kolonoskopie). Velký význam mají zobrazovací metody, především USG a CT.