Dermatologie

Dermatovenerologie je lékařský obor, který se specializuje na prevenci, diagnostiku a léčbu kožních onemocnění (včetně kožních adnex - nehtů, vlasů…) a onemocnění pohlavně přenosných.

K dermatovenerologii patří i drobné chirurgické zákroky, prováděné v rámci odstraňování některých kožních nálezů.

Dermatologická onemocnění

Z kožních onemocnění jsou to ta, která primárné vznikají na kůži a projevují se pouze zde, dále onemocnění, která mají jako jeden ze svých projevů postižení kůže a také ta, která na kůži vznikají, ale mohou se šířit na jiné tkáně a struktury.

K nejčastějším kožním onemocněním patří různé vyrážky, alergické (atopické) ekzémy a kontaktní dermatitidy, zánětlivá onemocnění kůže (hnisavé záněty, acne, parazitární a mykotické infekce), popáleniny a psoriáza (lupénka).

Venerologická onemocnění

Venerologická onemocnění (pohlavně přenosná), jsou v dnešní době léčena většinou ve spolupráci s infekčním lékařstvím. Většina těchto onemocnění navíc podléhá povinnému hlášení s nutností vyšetření pacientových sexuálních kontaktů. V těchto případech dermatovenerologie spolupracuje s hygienickými stanicemi.

Další choroby a zákroky

Dermatovenerologie pečuje též o pihy a pigmentové névy (sledování, odstraňování.

Méně častá, ale závažná onemocnění jsou některé autoimunitní choroby (např. pemphigus), onemocnění žil (křečové žíly, bércové vředy) a nádory kůže, nezhoubné a zhoubné (karcinomy, melanomy).

Řada autoimunitních, infekčních a metabolických chorob, které postihují celý organismus nebo některé orgány, mají ve svém projevu také postižení kůže. Toto postižení často předchází celkovým projevům, je proto často rozpoznáno právě na dermatovenerologii (systémový lupus erytematodes, Recklinghousenova choroba, borelióza, hormonální poruchy atd.).

Z pohlavních chorob jsou zde léčena onemocnění chlamydiová, herpetická, kapavka, syfilis, HIV/AIDS. U těchto onemocnění spolupracuje dermatovenerologie jednak s infekčním lékařstvím a dále s gynekologií, urologií, imunologií.

K vyšetřením patří různé kožní testy, stěry, dermatoskopie a biopsie kůže.

Léčba onemocnění je jednak medikamentózní, jednak chirurgická. V poslední době se stále více uplatňuje při terapii některých onemocnění fototerapie.